فلزیاب

فلزیاب چیست و چه کاربردی دارد؟

فلزیاب دستگاهی می باشد که برای تشخیص اشیاء فلزی مخفی یا گم شده درون زمین، دیوار یا اجسام دیگر، فرودگاه ها، مناطق نظامی یا حتی صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه فلزیاب دارای کویل، سیم پیچ یا لوپ می باشد که ارسال میدان مغناطیسی تولید شده از طرف جعبه کنترل به زمین کار می کند. وقتی که یک هدف فلزی در محدوده این میدان مغناطیسی قرار گیرد شدت میدان مغناطیسی تغییر کرده و دوباره به سمت فلزیاب باز می گردد. پردازنده دستگاه تغییرات میدان مغناطیسی را متوجه شده و وجود فلز در اطراف خود را به کاربر هشدار می دهد.

با توجه به نوع تغییر در میدان مغناطیسی، حتی می توان نوع فلز را تشخیص داد. هر چقدر شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط سیستم فلزیاب قوی تر باشد، عمق نفوذ در زمین بیشتر خواهد شد و می تواند فلزات را در عمق بیشتری شناسایی کند اما در کنار این اما خطای دستگاه فلزیاب نیز بیشتر خواهد شد و حساسیت دستگاه نسبت به مواد معدنی زمینی افزایش قابل توجهی خواهد شد. عمق شناسایی فلز توسط دستگاه فلزیاب با توجه به اندازه، شکل و جنس فلز تغییر می کند، کمتر یا بیشتر می شود.

فلزیاب

فلزیاب

کاربرد فلزیاب

همان طور که گفته شده دستگاه فلزیاب کاربردهای مختلفی دارد و می تواند برای هدف های گوناگون مثل مین یابی در مناطق جنگی، بازرسی بدنی در فرودگاه یا ارگان های نظامی جهت جلوگیری از ورودی اسلحه و اشیاء خطرناک، لوله یابی در صنعت ساختمان سازی و حتی لایه شناسی خاک در علم زمین شناسی و … مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی کاربرد فلزیاب در چند دسته زیر تقسیم بندی می شود:

  • فلزیاب صنعتی
  • فلزیاب نظامی
  • فلزیاب حرفه ای
  • فلزیاب سرگرمی

فلزیاب صنعتی

فلزیاب صنعتی برای حفاظت از تجهیزات و ماشین آلات، قابلیت شناسایی و جداسازی قطعات فلزی آهنی و غیر آهنی از میان مواد عبوری روی نوار نقاله را دارد. لزیاب صنعتی برای حفاظت از تجهیزات و ماشین آلات، قابلیت شناسایی و جداسازی قطعات فلزی آهنی و غیر آهنی از میان مواد عبوری روی نوار نقاله را دارد. در بسیاری از کارخانجات صنعتی اگرچه با استفاده از جا کننده های مغناطیسی می توان از ورود بخش زیادی از قطعات آهنی جلوگیری کرد ولی به علت عدم جذب فلزات غیر آهنی توسط آهنربا در مواقعی که تجهیزات دارای حساسیت بالایی می باشند از فلزیاب صنعتی استفاده می شود. این نوع سیستم برای کارخانجات سیمان، صنایع مس و آلومینیوم، صنایع سرب و روی، کاشی و سرامیک، ماسه ریخته گری، شیشه و سیلیس، گچ، آهک، شن و ماسه، آجر و سفال، صنایع غذایی، نئوپان و چوب، پتروشیمی، بازیافت و کود آلی و کلیه معادن مناسب می باشد.
مزایای فلزیاب صنعتی

  • قدرت جذب بسیار بالا
  • عمر دائم و ثابت بودن شدت میدان مغناطیسی
  • نصب و راه اندازی آسان
  • مطابق با گرید غذایی و دارویی

فلزیاب تفریحی VLF

فلزیاب تفریحی یا VLF معمولا دارای کوئل کوچک برای جستجوی انواع فلزات در عمق کم می باشند. این نوع دستگاه حداکثر تا ۱٫۵ متر را می تواند کاوش کند اما به دلیل دریافت خطای بسیار کم توانایی کاوش در انواع خاک های شور و معدنی را دارد. به همین دلیل بیشتر فلزیاب های VLF را با قابلیت ضدآب بودن طراحی می کنند تا قادر باشد در ساحل و زیر آب به جستجو بپردازد. این نوع فلزیاب ها را دارای تنظیمات آسان و کاربر پسند و صفحه نمایش دیجیتال می باشد و برای اپراتور های کم تجربه بسیار مناسب است.

فلزیاب پیشرفته PI

فلزیاب پالسی یا PI به عنوان یک فلزیاب پیشرفته شناخته می شود. این نوع سیستم دارای قدرت نفوذ بالا و تفکیک فلزات در اعماق بالا می باشند و برای عملیات گنج یابی بسیار مناسب است. این نوع فلزیاب ها کوئل های مختلفی را پشتیبانی می کنند و با عوض کردن اندازه کوئل در آن ها می توان عمق کاوش را کم یا زیاد کرد. در فلزیاب های پالسی به علت ارسال سیگنال های قدرتمند و مصرف بالای انرژی مجبور به استفاده از باتری های لیتیومی هستند که این امر موجب می شود که وزن دستگاه نسبتا سنگین باشد.

خرید و فروش فلزیاب در نمایندگی فلزیاب شیراز

۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱

مشاوره قبل از خرید رایگان است

لينک کوتاه: https://company.tech-news.ir/?p=376

مطالب مرتبط

ديدگاه کاربران

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.